Niedziela - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 21 maja 2023 r.

Niedziela - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 21 maja 2023 r.

Dzisiejsza uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego kieruje nasz wzrok ku niebu. Jak apostołowie patrzymy za Jezusem odchodzącym do Ojca. Wiemy jednak, że znów przyjdzie na ziemię. W czekaniu na tę chwilę nie jesteśmy opuszczeni, bo zostawił nam siebie samego w tajemnicy Eucharystii. Dlatego gromadzimy się przy ołtarzu Pańskim, aby jak najlepiej przygotować się na powtórne przyjście Jezusa.

1. Wniebowstąpienie Pańskie jest uroczystością obchodzoną obecnie 40. dnia po Wielkanocy lub w niedzielę przypadającą po 40 dniu. W Polsce od 2004 r. na mocy postanowienia Konferencji Episkopatu Polski obchodzi się Wniebowstąpienie Pańskie w niedzielę przed uroczystością Zielonych Świąt. Istotą tej uroczystości jest odejście Chrystusa do Ojca, udział Chrystusowego człowieczeństwa w pełnej chwale Boga Ojca.
  2. W tę niedzielę, 21 maja, na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św. Uroczystość I Komunii św. odbędzie się w sobotę, 27 maja. Po raz pierwszy do Stołu Pańskiego przystąpi 20 dzieci.
  3. W kalendarzu liturgicznym pod datą 24 maja umieszczone zostało specjalne liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Ona po wniebowstąpieniu Chrystusa z Gronem Dwunastu i uczniów trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela.
  4. W piątek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.
  5. W przyszłą niedzielę, 28 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Niedziela ta kończy okres Wielkanocy. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 27 maja. Do tej uroczystości od piątku minionego tygodnia przygotowujemy się poprzez odprawianie Nowenny do Ducha Świętego poleconej Kościołowi przez papieża Leona XIII w roku 1895 i 1897. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.
  6. Codziennie gromadzimy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. Serdecznie zapraszam, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Serdecznie zapraszam, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach.
  7. Uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej odbędzie sięw niedzielę, 4 czerwca, na Mszy św. o godz. 11.00. Spotkanie dla dzieci klas IV i ich rodziców w niedzielę, 28 maja, na Mszy św. o godz. 11.00.
  8. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w tę niedzielę, w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Zbieramy środki na wykonanie balustrady na chórze. Balustrada w tym miejscu jest konieczna, aby można było bezpiecznie korzystać z tej przestrzeni kościoła, spełniając normy przepisów budowlanych.
  9. Wszystkim Parafianom, Solenizantom i Jubilatom nowego tygodnia życzę radości, pokoju, Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi.

1. Mateusz Andrzej Trawiński, st. wolny; z tutejszej Parafii
      Wiktoria Jackiewicz, st. wolny; z Parafii pw. św. Bartłomieja, Świedziebnia