13 Niedziela Zwykła – 2 lipca 2023 r.

XIII Niedziela Zwykła – 2 lipca 2023 r.

Jak w każdą niedzielę wspominamy największe zwycięstwo w dziejach świata – zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. I dziś Chrystus w szczególny sposób zaprasza nas do wspólnego uwielbiania szczególnego daru odkupienia jaki otrzymaliśmy. Ten właśnie dar, który wszystkim ludziom otworzył bramy zbawienia, musimy sobie stale uświadamiać i pełni ufności iść w życiu drogą Ewangelii. Niech udział w tej Eucharystii umocni w nas więź, którą mocni, możemy jako wspólnota kroczyć drogą zbawienia.

1. Dziś pierwsza lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. W pozdrowieniach do pielgrzymów polskich podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek powiedział: „Dziękuję za modlitewne wsparcie, które odczuwałem w czasie pobytu w szpitalu i jakie otrzymuję każdego dnia w mojej apostolskiej posłudze. Życzę wam udanych wakacji, prosząc jednocześnie byście w tym czasie nie zapominali o Bogu i o dziełach miłosierdzia. Idąc za przykładem św. Mary MacKillop bądźcie konkretnymi świadkami Ewangelii dla tych, którzy cierpią z powodu biedy i wojny na Ukrainie. Z serca wam błogosławię!”.
  2. W poniedziałek, 3 lipca, przypada święto św. Tomasza – jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Ewangelie wspominają go kilkakrotnie: kiedy jest gotów pójść z Jezusem na śmierć (J11,16); w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy (J14,5); osiem dni po zmartwychwstaniu, kiedy ze sceptycyzmem wkłada rękę w bok Jezusa (J 20,19nn); nad Jeziorem Genezaret, gdy jest świadkiem cudownego połowu ryb po zmartwychwstaniu. O świętym Tomaszu mówi się czasem "niewierny Tomasz". Oczywiście nie oznacza to niewierności Jezusowi. Miał tylko zwykłe ludzkie wątpliwości, czy rzeczywiście pozostali apostołowie ujrzeli zmartwychwstałego Jezusa: "Jeśli nie ujrzę na rękach jego przebicia gwoździami i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę" (Jn20,24).
  3. W czwartek, 6 lipca, w liturgiczne wspomnienie błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej, przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych, związane ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy tych, którzy starają się pomagać duchowo wszystkim chorym, cierpiącym.
  4. W tym tygodniu, 8 lipca, patronuje nam również św. Jan z Dukli (1414-1484), prezbiter, kaznodzieja, pustelnik, patron rycerstwa polskiego.
  5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź św. od godz. 17.00.
  6. Również w piątek, 7 lipca, zapraszam na Apel Maryjny - Jasnogórski o godz. 18.45.
  7. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w niedzielę, w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Zbieramy środki na wykonanie balustrady na chórze. Balustrada w tym miejscu jest konieczna, aby można było bezpiecznie korzystać z tej przestrzeni kościoła, spełniając normy przepisów budowlanych.
  8. Pod hasłem „Matko Kościoła prowadź” w dniach 1-12 sierpnia 2023 r. odbędzie się Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W jej skład wchodzi 45. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 43. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej.
  9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na każdy dzień.