15 Niedziela Zwykła – 16 lipca 2023 r.

XV Niedziela Zwykła – 16 lipca 2023 r.

Zgromadziliśmy się, aby słuchać Bożego słowa i składać Bogu dziękczynienie. To słowo, którego słuchamy każdej niedzieli jest jak ziarno, które Bóg rzuca w glebę naszych serc, by przemieniało nasze życie, zwiastując nam radosne Boże obietnice. Słuchajmy uważnie Bożego Słowa, radośnie dziękujemy za wszystkie obietnice zbawienia. To wszystko co ogłasza Pismo spełniło się i spełni się również w naszym życiu, gdy z wiarą przyjmiemy także i dzisiaj radosną nowinę zbawienia.

1. W niedzielę, 9 lipca, po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek ogłosił nazwiska nowych kardynałów, wśród których jest Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. „…chciałbym ogłosić, że 30 września tego roku odbędzie się konsystorz w celu mianowania nowych kardynałów. Ich pochodzenie wyraża powszechność Kościoła, który wciąż głosi miłosierną miłość Boga wszystkim ludziom na ziemi. Włączenie nowych kardynałów do diecezji rzymskiej wyraża poza tym nierozerwalną więź między Stolicą Piotrową i Kościołami partykularnymi rozsianymi po świecie. (…) Módlmy się w intencji nowych kardynałów, ażeby utwierdzając swoje przylgnięcie do Chrystusa, miłosiernego i wiernego Arcykapłana (por. Hbr 2, 17), pomagali mi w mojej posłudze Biskupa Rzymu dla dobra całego świętego wiernego ludu Bożego” - powiedział papież Franciszek.
  2. „Z Kościołem na misyjnych drogach” – to hasło 24. Ogólnopolskiego Tygodnia świętego Krzysztofa, który obchodzić będziemy od 23 do 30 lipca. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – Patrona kierowców i podróżnych będziemy się modlić za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże dla wszystkich. Zachęcam do włączenia się w akcję „1 grosz za 1 kilometr”, mającej na celu sfinansowanie zakupu pojazdów na misjach.
  3. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii odbędzie się w niedzielę, 23 lipca, po każdej mszy św. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.
  4. W sobotę, 22 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Jej kult w całym Kościele zachodnim rozpowszechnił się od XII wieku. Od początku patronuje też Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta Siostra Faustyna, a szczególnie dziewczętom i kobietom potrzebującym moralnego odrodzenia, wychowaniem których zajmują się siostry.
  5. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. W pozdrowieniach do pielgrzymów polskich podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek powiedział: „Dziękuję za modlitewne wsparcie, które odczuwałem w czasie pobytu w szpitalu i jakie otrzymuję każdego dnia w mojej apostolskiej posłudze. Życzę wam udanych wakacji, prosząc jednocześnie byście w tym czasie nie zapominali o Bogu i o dziełach miłosierdzia. Z serca wam błogosławię!”.
  6. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w niedzielę, w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Zbieramy środki na wykonanie balustrady na chórze. Balustrada w tym miejscu jest konieczna, aby można było bezpiecznie korzystać z tej przestrzeni kościoła, spełniając normy przepisów budowlanych.
  7. Pod hasłem „Matko Kościoła prowadź” w dniach 1-12 sierpnia 2023 r. odbędzie się Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W jej skład wchodzi 45. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 43. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej.
  8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Zbawiciela. Tym, którzy rozpoczynają letni wypoczynek udanych wyjazdów, życzę umocnienia sił fizycznych i duchowych, a także szczególnego doświadczenia obecności Boga w pięknie stworzonego świata.