• Jan Paweł II w Toruniu

    Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

  • Powstanie Parafii

    Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

  • Parafia

    To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

  • Dekret Erygujący

    Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

  • Budowa Kościoła

    Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

18 Niedziela Zwykła – Święto Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia 2023 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XVIII Niedziela Zwykła – Święto Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia 2023 r.

Zgromadzeni jako lud Boży Nowego Przymierza, mamy dać wyraz swej wierze i prawdziwej chrześcijańskiej mądrości. Nasz udział w niedzielnej Mszy św. ma być wyrazem, że na pierwszym miejscu stawiamy sprawę Królestwa Bożego, bo ono ma najwyższą cenę, ono jest drogocenną perłą, którą mamy zdobyć.

  1. Dzisiaj, 6 sierpnia, Kościół obchodzi Święto Przemienienia Pańskiego zwane także epifanią lub teofanią. Liturgia tego dnia wspomina opisane w ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo. Przemienienie Pańskie przyjęło się w Kościele powszechnym za papieża Kaliksta III (1455-58). On też określił datę jego świętowania właśnie na 6 sierpnia. Nie każde wydarzenie z życia Jezusa opisane jest przez wszystkich Ewangelistów. Przemienienie Chrystusa musiało być na tyle ważne dla Jego świadków, że opisują je aż trzej Ewangeliści. Święto Przemienienia Pańskiego przypomina nam, że Jezus może w każdej chwili odmienić nasz los. Warto więc stanąć w Jego obecności i, tak szczerze z głębi serca, oddać Bogu wszystko to, co boli.
  2. Od 1 do 6 sierpnia 2023 r.w Lizbonie odbywają się Światowe Dni Młodzieży (ŚDM Lizbona 2023), spotkanie Papieża z młodzieżą z całego świata. W środę, 2 sierpnia, papież Franciszek przybył do Lizbony. Podczas wizyty przemawiał do przedstawicieli władz i korpusu dyplomatycznego. W trakcie przemówienia wyraził nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży staną się dla starego kontynentu "impulsem dla powszechnej otwartości". Zaznaczył, że Europa powinna "zainwestować w przyszłość młodych". Pierwsze spotkanie młodych ludzi z Papieżem odbyło się 3 sierpnia. W tę niedzielę, 6 sierpnia, o godz. 9.00 Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Papieża zakończy Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Przed zakończeniem Mszy Świętej, Papież ogłosi miasto, które będzie gospodarzem kolejnej edycji Światowych Dni Młodzieży.
  3. Sierpniowe dni w historii naszej Ojczyzny niejednokrotnie zmieniły jej bieg. Walka o wolność, poświęcenie polskich bohaterów, nadzieja na odnowę, jak również wielka radość z odniesionych zwycięstw – składają się na szczególną atmosferę tego miesiąca. Dominuje w niej troska o losy narodu. Troska, którą Polacy przyzwyczaili się składać w dłonie Maryi, swojej Królowej. Te dwie piękne cechy Polaków – miłość do Ojczyzny i miłość do Matki Bożej, były i są nadal źródłem wielu potrzebnych inicjatyw budujących naszą jedność, pomagających nam trwać w wierze. Dlatego sierpień przeżywamy jako miesiąc dobrowolnej rezygnacji z alkoholu z motywów patriotycznych i religijnych. Zachęca do tego Episkopat Polski od 1984 roku. „Prośbę o dar dobrowolnej abstynencji w sierpniu kierujemy przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu. (…) Niech Maryja, Królowa Polski, wspiera swoim przemożnym wstawiennictwem nasze dobre postanowienia i działania. Niech pomaga nam w codziennej pracy nad przywróceniem kultury trzeźwości w naszym narodzie.” - pisze w Apelu na sierpień bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
  4. W poniedziałek, 7 sierpnia, zapraszam na Apel Maryjny - Jasnogórski o godz. 18.45.
  5. W tych dniach pod hasłem „Matko Kościoła prowadź” odbywa się Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W jej skład wchodzi 45. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 43. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej.
  6. W tym tygodniu patronują nam: 8 sierpnia, wspomnienie św. Dominika, wybitnego kaznodziei, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica, patronka Europy, filozof; 10 sierpnia – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik; 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka klarysek.
  7. Trwa okres letniego wypoczynku. Odpoczywającym na wakacjach i urlopach życzę radości i pięknych chwil w gronie rodziny i przyjaciół. Przez wstawiennictwo Maryi, Matki Bożej i naszego Patrona niech Bóg zsyła na nas potrzebne łaski.
  8. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary w tę niedzielę, w czasie Mszy św. w ramach kolekty budowlanej. Zbieramy środki na wykonanie balustrady na chórze. Balustrada w tym miejscu jest konieczna, aby można było bezpiecznie korzystać z tej przestrzeni kościoła, spełniając normy przepisów budowlanych.
  9. Wszystkim solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy otwartości na Boże słowo, roztropności w podejmowanych decyzjach oraz doświadczenia Bożej mocy w trudnościach dnia codziennego.