23 Niedziela Zwykła – 10 września 2023 r.

XXIII Niedziela Zwykła – 10 września 2023 r.

Zgromadziliśmy się, by święcić radosną Paschę niedzielną. Pośród nas obecny jest Pan, który przyrzekł swoją obecność tam, gdzie zbierają się ludzie, by wielbić Boga i zanosić do Niego swoją modlitwę. I my, zgromadzeni w tej świątyni, świadomi obecności Chrystusa mamy słuchać Jego upomnień, by upominając innych wskazywać bliźnim właściwą drogę, która wiedzie na wieczną Paschę w świątyni nieba.

1. 8 września świętowaliśmy 24 rocznicę powstania naszej parafii. Na tę okoliczność zostało uzupełnione wyposażenie kościoła o dwa klęczniki przy bocznych ołtarzach, osiem siedzeń liturgicznych (sedilia), stolik na dary procesyjne, dwa stoliki na czasopisma religijne. Dziękuję fundatorom za ten dar. Tym samym my, parafianie, możemy się skupić na realizacji płatności za balustradę na chórze. W ubiegłym tygodniu została zamontowana balustrada w przedniej części chóru. W przyszłym miesiącu będą montowane następne części balustrady. Bóg zapłać za ofiary składane na ten cel w ramach kolekty budowlanej i ofiary składane w zakrystii kościoła, biurze parafialnym oraz na konto parafialne. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie za ofiarodawców.
  2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce XIII Tydzień Wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Tegoroczny Tydzień Wychowania przeżywamy w kontekście czasowym dwóch ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest trwający w Kościele powszechnym Synod o synodalności „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Drugą okolicznością, której nie możemy pominąć, jest beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Będzie ona miała miejsce w tę niedzielę, 10 września 2023 roku o godz. 10.00 w miejscowości Markowa w archidiecezji przemyskiej.
  3. W tę niedzielę, 10 września, dzieci klas trzecich zapraszam na mszę św. o godz. 11.00. Po mszy św. spotkanie z rodzicami celem omówienia przygotowania tych dzieci do przyjęcia I Komunii św. W naszej parafii uroczystość tę będziemy przeżywać w sobotę, 18 maja 2024r., o godz. 11.00.
  4. Podręczniki i przybory szkolne zostaną poświęcone w tę niedzielę, 10 września, w czasie mszy św. o godz. 11.00.
  5. Również w tę niedzielę, 10 września, młodzież klas ósmych i starszą zapraszam na mszę św. o godz. 18.00. Po mszy św. spotkanie celem omówienia przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
  6. W niedzielę, 24 września, na mszy św. o godz. 11.00 ks. Biskup Józef Szamocki poświęci ołtarz Miłosierdzia Bożego i obraz „Jezu ufam Tobie”. Do tej uroczystości przygotowujemy się uczestnicząc w każdy piątek o godz. 17.30 w Nowennie do Miłosierdzia Bożego, odmawiając przed tym obrazem Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem Akt oddania Bożemu Miłosierdziu osób i rodzin naszej wspólnoty parafialnej. Zachęcam do włączenia się w to duchowe przygotowanie.
  7. W środę, 13 września, patronuje nam Święty Jan Chryzostom (ok. 354-407) biskup Konstantynopola, wybitny kaznodzieja, doktor Kościoła.
  8. W czwartek, 14 września, będziemy obchodzili święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę poświęcenia wybudowanej w IV wieku w Jerozolimie bazyliki Krzyża Świętego i odnalezienia relikwii Krzyża Chrystusa. To święto przypomina nam, że „Zbawienie przyszło przez krzyż”. Dlatego dla nas, chrześcijan, krzyż pozostaje szczególnym znakiem.
  9. W piątek, 15 września, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Bolesną. Tym liturgicznym obchodem Kościół upamiętnia cierpienie Maryi i Jej udział w męce Zbawiciela.
  10. Wszystkim Parafianom, solenizantom i jubilatom życzę Bożego błogosławieństwa. Niech Matka Najświętsza otacza Was swoją opieką i wyprasza u swego Syna potrzebne łaski.

Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Henryka Post, l. 63, zam. przy ul. Pogodnej. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Henryka będą sprawowane Msze św.: 08.10. godz. 18.00; 17.10. godz. 18.00; 26.10. godz. 18.00; 05.11. godz. 18.00; 19.11. godz. 18.00.