• Jan Paweł II w Toruniu

    Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

  • Powstanie Parafii

    Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

  • Parafia

    To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

  • Dekret Erygujący

    Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

  • Budowa Kościoła

    Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

27 Niedziela Zwykła – 8 października 2023 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXVII Niedziela Zwykła – 8 października 2023 r.

Bóg posłał nam swego Syna. Oddał w nasze ręce losy swego Kościoła, losy świata i Ewangelii. Przez udział w tej eucharystycznej ofierze mamy dać wyraz swej wiary w Syna Bożego, mamy słuchać Ewangelii, by wypełnić ją w życiu i w ten sposób przynosić owoce dobra, przyczyniać się do uświęcenia świata.

  1. W tę niedzielę, 8 października, przypada Niedziela św. Franciszka. Tego dnia kończy się tegoroczny „Czas dla Stworzenia” czyli ekumeniczne święto, które jednoczy chrześcijan w działaniach ekologicznych i modlitwie. „Czas dla Stworzenia” to coroczne wydarzenie, które zachęca chrześcijan, by z jednej strony doświadczyć piękna Stworzenia, zachwycić się nim, a z drugiej podjąć refleksję nad codziennymi nawykami, które mogą mu szkodzić. To także punkt wyjściowy do pełnego życia w zgodzie ze Stwórcą i światem przyrody. „Czas dla Stworzenia” rozpoczyna się 1 września, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, a kończy 4 października Dniem świętego Franciszka z Asyżu – patrona ekologów. To dobra okazja, by poznawać przesłanie papieskich encyklik: „Laudato si” i „Laudate Deum”. Drugą encyklikę, podejmującą kwestie ekologiczne, “Laudate Deum” papież Franciszek wydał w dniu wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, 4 października. Jest ona uaktualnieniem i rozszerzeniem encykliki „Laudato si”. Niedziela św. Franciszka jest to coroczne wydarzenie odbywające się w pierwszą niedzielę po dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu.
  2. W sobotę, 14 października, będziemy obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. Wyraźmy naszą wdzięczności wobec nauczycieli, wychowawców i katechetów za trud ich pracy i wysiłek włożony w wychowanie młodego pokolenia. 
  3. W przyszłą niedzielę, 15 października, obchodzić będziemy XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. W Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym ogólnopolskie obchody XXIII Dnia Papieskiego biskupi piszą: „Przeżywając, w łączności z papieżem Franciszkiem, XXIII Dzień Papieski, chcemy wrócić do orędzia, które św. Jan Paweł II zapisał na kartach encykliki Evangelium vitae. Papież przypomniał o godności i wartości ludzkiego życia, a także wskazał w jaki sposób w opozycji do <cywilizacji śmierci> budować <cywilizację życia>”.
  4. „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” – św. Jan Paweł II. Rozpoczął się październik, a wraz z nim Nabożeństwo Różańcowe. Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, biorąc do rąk różaniec, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Nabożeństwo Różańcowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych o godz. 17.30, przed Mszą św. wieczorną. W niedzielę Nabożeństwo Różańcowe dla wszystkich o godz. 8.15.
  5. Zbliża się listopad - błogosławiony czas modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Wypominki roczne i jednorazowe można składać w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym. Druki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypominki roczne będą odmawiane w każdą niedzielę o godz. 8.45.
  6. Dotychczas została zamontowana balustrada w przedniej części chóru. W tym miesiącu będą montowane następne części balustrady. Bóg zapłać za ofiary składane na realizację płatności za balustradę w ramach kolekty budowlanej, ofiary składane w zakrystii kościoła, biurze parafialnym oraz na konto parafialne. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie za ofiarodawców.
  7. W każdą niedzielę dzieci klas trzecich zapraszam na mszę św. o godz. 11.00. W naszej parafii uroczystość I Komunii św. będziemy przeżywać w sobotę, 18 maja 2024 r., o godz. 11.00.
  8. W każdą niedzielę młodzież klas ósmych i starszą zapraszam na mszę św. o godz. 18.00. Po mszy św. spotkanie celem omówienia przygotowania do sakramentu Bierzmowania.