3 Niedziela Adwentu – 17 grudnia 2023 r.

III Niedziela Adwentu – 17 grudnia 2023 r.

Dzisiejsza, trzecia niedziela Adwentu, w słowie Bożym i modlitwach wzywa nas do chrześcijańskiej radości. Radości, która jest charakterystycznym rysem chrześcijańskiego oczekiwania na przyjście Pana. Już dziś radujemy się myślą, że przyjdzie kochający nas i bliski nam Jezus. Zwycięzca grzechu i śmierci, który daje nam możność uczestnictwa w swoim zwycięstwie.

1. Trwając w okresie Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Zbawiciela na świat, Kościół przeżywa niedzielę szczególnej radości. Trzecia Niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu (…)” nazywana po łacinie „Gaudete in Domino”. Słowa te zostały zaczerpnięte z Listu Świętego Pawła do Filipian i wyrażają adwentową radość z bliskości Pana. Podkreśla ją również stosowany dziś różowy kolor szat liturgicznych.
  2. Niedziela Radości rozpoczyna Kwartalne Dni Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin. W tych dniach w sposób szczególny pamiętajmy o rodzinach z naszej parafii, zwłaszcza tych, które przeżywają różnego rodzaju kryzysy. Niech nasza modlitwa będzie dla nich umocnieniem.
  3. Rozpoczynamy kolejny tydzień adwentowego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. „Niech ten mocny duchowo okres będzie dla Was i dla Waszych rodzin okazją do owocnego przygotowania serca na narodzenie Zbawiciela. Otwórzcie się na Chrystusa ukrytego pod osłoną człowieka smutnego, samotnego i głodnego. Pozwólcie potrzebującym spotkać w waszych domach miłującego Boga. Z serca Wam błogosławię!” – to słowa pozdrowienia, które w imieniu papieża Franciszka odczytał ks. prał. Filippo Ciampanellegoz Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej podczas środowej audiencji.
  4. Roraty w naszym kościele od poniedziałku do piątku o godz.18.00. Zachęcam dzieci do uczestnictwa w roratach z lampionami, które są dla wszystkich widocznym światełkiem na drodze spotkania z Chrystusem.  W tym roku na Roratach budujemy w naszych sercach stajenkę dla Dzieciątka Jezus. Pomaga w tym św. Franciszek, który 800 lat temu pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech.
  5. Najlepszym przygotowaniem do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia niech będzie oczyszczenie i umocnienie serc w sakramencie pokuty. Adwentowa spowiedź św. z udziałem księży spowiedników w czwartek, 21 grudnia, od godz. 17.00 do godz. 18.00.
  6. W tym miesiącu wizyta duszpasterska u chorych z posługą sakramentalną przed świętami po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu wizyty.
  7. W zakrystii i w biurze parafialnym można nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny.
  8. „Świeca, która tworzy polską wigilię” – to hasło akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom organizowanej od trzech dekad przez Caritas w Polsce. Symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi. Nabywając świece mamy okazję włączyć się w to piękne dzieło. Niech świeca paląca się na wigilijnym stole będzie widzialnym znakiem naszej wspólnej troski o młodych. Cena świec: mała – 10,-zł.
  9. Od dnia 17 grudnia rozpoczyna się druga część adwentu przeznaczona na bezpośrednie przygotowanie Kościoła do świętowania Narodzenia Pańskiego.
  10. Za tydzień IV Niedziela Adwentu i zarazem wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. o godz. 9.00 i 11.00. Natomiast liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki. Wcześniej w naszych domach i wspólnotach rodzinnych wraz z bliskimi zasiądziemy przy wigilijnym stole. Zadbajmy o religijny wymiar tej wieczerzy. Niech towarzyszy nam modlitwa, czytanie fragmentu Ewangelii Świętego Łukasza o narodzeniu Chrystusa, łamanie opłatkiem oraz śpiew kolęd. Zachowajmy tradycyjny postny charakter wieczerzy. Niech będzie to czas rodzinnego spotkania, przepełniony życzliwością, dobrocią, a także okazja do pojednania w naszych małych wspólnotach. Pamiętajmy w modlitwie także o tych, których w tym roku przy stole wigilijnym zabraknie. Po wieczerzy wigilijnej w naszych rodzinach zapraszam na Pasterkę o godz. 22.00.
  11. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego i Święto św. Szczepana msze święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę.
  12. Wizyta duszpasterska – Kolęda w naszej Parafii rozpocznie się od 2 stycznia 2024 roku.
  13. W ubiegłym miesiącu zamontowano balustradę w tylnej części chóru oraz częściowo na schodach zabiegowych na chór z lewej i prawej strony. Bóg zapłać za ofiary składane na realizację płatności za balustradę w ramach kolekty budowlanej, ofiary składane w zakrystii kościoła, biurze parafialnym oraz na konto parafialne. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie za ofiarodawców.
  14. Drodzy Parafianie, niech czas Adwentu będzie dla Was i dla waszych Rodzin czasem radosnego, pełnego pokoju, wiary, nadziei i miłości przygotowania na Święta Bożego Narodzenia.