Niedziela Chrztu Pańskiego – 7 stycznia 2024 r.

Niedziela Chrztu Pańskiego – 7 stycznia 2024 r.

Chrzest św. jest przejściem z ciemności grzechu do jasności życia w Bogu. Sam Chrystus przychodzi do nas, aby objawić moc Swojego Ojca. Chrzci nas Duchem Świętym i mocą. Przychodzi dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy są pod władzą diabła. Za grzechy i wykroczenia przeciw przyrzeczeniom złożonym na chrzcie przeprośmy teraz Chrystusa Pana.

1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także, gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, to również święto epifanii, czyli objawienia się Boga. To uroczyste rozpoczęcie publicznej działalności Pana Jezusa. Wydarzenia nad Jordanem to także zapowiedź naszego chrztu. Na każdej Mszy św. odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.
  2. Niedzielą Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem.
  3. Odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą, odbędą się w naszej parafii w podwójnej formie.
  • Od 2 do 15 stycznia 2024 r. zapraszam do naszej świątyni na wspólne kolędowanie przy żłóbku. Każde spotkanie przeżyjemy uczestnicząc we Mszy Świętej o godz. 18.00, w czasie której będziemy wypraszać dla Waszych domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Msze św. w tej intencji będą sprawowane w dni powszednie według porządku podanego na głównej stronie internetowej naszej parafii oraz w gablocie przed kościołem. Po Mszy św. poszczególne osoby i rodziny otrzymają buteleczkę ze święconą wodą i obrazek z modlitwą błogosławieństwa rodziny i domu.
  • Od 16 stycznia odbywać się będzie kolęda na życzenie (zaproszenie). Osoby i rodziny naszej parafii będą mogły przyjąć kolędy w tradycyjny sposób, w swoich domach lub mieszkaniach. Na stoliku z prasą katolicką wyłożone są druki, które po wypełnieniu możemy złożyć w zakrystii kościoła lub w biurze parafialnym dla telefonicznego uzgodnienia terminu kolędy.
  • Każda z rodzin będzie mogła złożyć ofiarę na realizację płatności za cztery kropielnice, które będą umieszczone w kruchtach poszczególnych wejść do kościoła. W kruchcie głównego wejścia zostanie zainstalowana tablica pamiątkowa uroczystości konsekracji naszej świątyni, którą przeżywaliśmy 7 czerwca 2019 r. Zostaną wykonane także inne prace związane z obchodami jubileuszu 25 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Toruniu i beatyfikacji Patrona naszej parafii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, w pamiętnym dniu 7 czerwca 1999 r. oraz 25 rocznicy powstania naszej parafii w dniu 8 września 1999 r. Bóg zapłać za ofiary składane na ten cel.
  • Osoby i rodziny, które nie mogą uczestniczyć w mszy św. kolędowej w wyznaczonym dniu, mogą to uczynić w terminie dla siebie dogodnym, dołączając się do parafian mieszkających na innej ulicy.
  1. Wszystkim Parafianom i Gościom składam najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela Wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem oraz wspomaga w chwilach trudności i doświadczeń. Niech Maryja otacza wszystkich płaszczem swojej opieki, a wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzących dni życzę wzrastania w wierze, światła Ducha Świętego w codziennych wyborach oraz opieki Matki Najświętszej na codziennych drogach życia.