3 Niedziela Zwykła – 21 stycznia 2024 r.

III Niedziela Zwykła – 21 stycznia 2024 r.

Wraz z całym Kościołem przeżywamy już po raz czwarty Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez papieża Franciszka. Chcemy uwielbiać dziś Boga Ojca za to, że „wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hb 1,1-2). A to, co Bóg mówił zostało utrwalone na kartach Pisma świętego, aby rodzić w nas wiarę, budzić nadzieję i zapalać miłość. Dlatego również dziękujemy dziś Ojcu niebieskiemu za te niezwykłe owoce Jego słów w naszych duszach. Prosimy o łaskę dalszego, uważnego słuchania i medytowania słowa Bożego, aby to ono oświecało nasze sumienia i kierowało naszym codziennym życiem: osobistym, rodzinnym. Módlmy się także o to, aby to właśnie słowo Boże – nie ludzkie pomysły bądź nakazy – kierowało życiem naszych wspólnot parafialnych i Kościołów diecezjalnych. Wówczas doprawdy będą się one stawały „szkołą i domem Komunii”, do czego wzywa hasło obecnego roku duszpasterskiego w Polsce.

1. Dzisiejsza niedziela jest Niedzielą Słowa Bożego. Papież Franciszek ustanowił ją we wrześniu 2019 r. W Liście Apostolskim w formie Motu proprio „Aperuit illis” napisał: „Dzień poświęcony Biblii nie powinien być «raz w roku», ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących”.
  2. W tę niedzielę, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w poniedziałek, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Domu Ojca. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.
  3. Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27)pod takim hasłem, od 18 do 25 stycznia 2024 roku, obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i innych spotkaniach, by poznawać się nawzajem i wspólnie modlić się o jedność.
  4. Bezpośrednio po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, obchodzić będziemy XXIV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne hasło brzmi „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni”.
  5. Od 16 stycznia odbywa się kolęda na życzenie (zaproszenie). Osoby i rodziny naszej parafii mogą przyjąć kolędę w tradycyjny sposób, w swoich domach lub mieszkaniach. Na stoliku z prasą katolicką wyłożone są druki, które po wypełnieniu możemy złożyć w zakrystii kościoła lub w biurze parafialnym dla telefonicznego uzgodnienia terminu kolędy.
  • Każda z rodzin będzie mogła złożyć ofiarę na realizację płatności za cztery kropielnice, które będą umieszczone w kruchtach poszczególnych wejść do kościoła. W kruchcie głównego wejścia zostanie zainstalowana tablica pamiątkowa uroczystości konsekracji naszej świątyni, którą przeżywaliśmy 7 czerwca 2019 r. Zostaną wykonane także inne prace związane z obchodami jubileuszu 25 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Toruniu i beatyfikacji Patrona naszej parafii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, w pamiętnym dniu 7 czerwca 1999 r. oraz 25 rocznicy powstania naszej parafii w dniu 8 września 1999 r. Bóg zapłać za ofiary składane na ten cel.
  1. Wszystkim Parafianom i Gościom składam najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela Wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem oraz wspomaga w chwilach trudności i doświadczeń. Niech Maryja otacza wszystkich płaszczem swojej opieki, a wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzących dni życzę wzrastania w wierze, światła Ducha Świętego w codziennych wyborach oraz opieki Matki Najświętszej na codziennych drogach życia.