4 Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2024 r.

IV Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2024r.

Zebraliśmy się w świątyni, by wspólnie modlić się w IV Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną niedzielą Laetare, co po łacinie oznacza „radujcie się”. Szczególny charakter dzisiejszego dnia podkreśla kolor szat liturgicznych – różowy, czyli fiolet zmieszany z bielą. Oznacza radość pośród pokuty, chwilę wytchnienia podczas utrapienia. Złączmy się teraz w modlitwie pełnej wiary i wspólnie przeżyjmy w naszych sercach dzisiejszą Eucharystię.

1. W tę niedzielę w naszej parafii rozpoczynają się Rekolekcje Wielkopostne. Poprowadzi je o. Grzegorz Krzyżowski, paulin. Program rekolekcji jest umieszczony na stronie internetowej i w gablotach przed kościołem.

2. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.30 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

3. Trwa czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.

4. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.

5. W każdą niedzielę na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

6. W odpowiedzi na zaproszenie Abp Stanisława Gądeckiego do włączenia się w ogólnopolską Nowennę w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zostaliśmy wszyscy zachęceni do odmówienia wraz z całym Kościołem w Polsce powyższej Nowenny we wspólnotach parafialnych, w kościołach i kaplicach, w terminie od 16 do 24 marca. Nowenna odmawiana jest w ramach duchowego projektu: „Akcja 21:20”, gdyż zachęca się, by w parafiach rozpoczynać ją Apelem Jasnogórskim, łącząc się z duchową stolicą naszej Ojczyzny. Patronami Nowenny są: św. Andrzej Bobola i bł. Jerzy Popiełuszko. Jeżeli nie istnieje możliwość wieczornego odmawiania Nowenny, zachęca się, by ją odmówić po każdej Mszy św. i zachęcić wiernych świeckich do indywidualnego jej odmawiania. Każdego dnia będzie miała miejsce transmisja internetowa z niektórych diecezji w Polsce, ze wspólnego odmawiania Nowenny w tzw. kościołach stacyjnych. Naszej Diecezji przypadł dzień 19 marca – Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Intencją modlitwy tego dnia jest: O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin. A kościołem stacyjnym: Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu (OO. Franciszkanie), skąd transmitowana będzie modlitwa nowennowa w Uroczystość.

7. Wszystkim Parafianom i Gościom składam najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela Wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem.