• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

4 Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2024 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

IV Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2024r.

Zebraliśmy się w świątyni, by wspólnie modlić się w IV Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną niedzielą Laetare, co po łacinie oznacza „radujcie się”. Szczególny charakter dzisiejszego dnia podkreśla kolor szat liturgicznych – różowy, czyli fiolet zmieszany z bielą. Oznacza radość pośród pokuty, chwilę wytchnienia podczas utrapienia. Złączmy się teraz w modlitwie pełnej wiary i wspólnie przeżyjmy w naszych sercach dzisiejszą Eucharystię.

 

1. W tę niedzielę w naszej parafii rozpoczynają się Rekolekcje Wielkopostne. Poprowadzi je o. Grzegorz Krzyżowski, paulin. Program rekolekcji jest umieszczony na stronie internetowej i w gablotach przed kościołem.

2. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15, Droga Krzyżowa w piątki: o godz. 18.30 dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

3. Trwa czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.

4. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.

5. W każdą niedzielę na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

6. W odpowiedzi na zaproszenie Abp Stanisława Gądeckiego do włączenia się w ogólnopolską Nowennę w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zostaliśmy wszyscy zachęceni do odmówienia wraz z całym Kościołem w Polsce powyższej Nowenny we wspólnotach parafialnych, w kościołach i kaplicach, w terminie od 16 do 24 marca. Nowenna odmawiana jest w ramach duchowego projektu: „Akcja 21:20”, gdyż zachęca się, by w parafiach rozpoczynać ją Apelem Jasnogórskim, łącząc się z duchową stolicą naszej Ojczyzny. Patronami Nowenny są: św. Andrzej Bobola i bł. Jerzy Popiełuszko. Jeżeli nie istnieje możliwość wieczornego odmawiania Nowenny, zachęca się, by ją odmówić po każdej Mszy św. i zachęcić wiernych świeckich do indywidualnego jej odmawiania. Każdego dnia będzie miała miejsce transmisja internetowa z niektórych diecezji w Polsce, ze wspólnego odmawiania Nowenny w tzw. kościołach stacyjnych. Naszej Diecezji przypadł dzień 19 marca – Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Intencją modlitwy tego dnia jest: O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin. A kościołem stacyjnym: Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu (OO. Franciszkanie), skąd transmitowana będzie modlitwa nowennowa w Uroczystość.

7. Wszystkim Parafianom i Gościom składam najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela Wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem.