5 Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2024 r.

V Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2024r.

1. Od V Niedzieli Wielkiego Postu w kościołach zasłania się krzyże. Zwyczaj ten znany był w Europie już w XIII w. Krzyże były wówczas bogato zdobione klejnotami. Postać Chrystusa wyrażała nie tyle umęczonego, co zwycięskiego Zbawiciela. Dziś znakiem zasłonięcia podkreśla się cierpienie i całkowite krzyżowe wyniszczenie Chrystusa dla nas. Krzyże pozostają zasłonięte do liturgii Wielkiego Piątku, kiedy to centralnym punktem liturgii będzie adoracja Krzyża.

2.

W piątek, 22 marca, o godz. 18.00 Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Zaczynając przy ul. Krętej 109 przejdziemy ulicami: Kameralną, Pogodną, Łozową, Przesmyk, Stepową i Krętą do ulicy Szubińskiej. Drogę Krzyżową zakończymy w kościele. Na Drogę Krzyżową przychodzimy ze świecami lub zniczami. Po Drodze Krzyżowej zapraszam na Mszę św. o godz. 19.30.
3. Za tydzień Niedziela Palmowa, niedziela Męki Pańskiej. W tym dniu przed każdą Mszą św. będzie można nabyć palmy, przygotowane przez panie ze wspólnoty Żywego Różańca im. Narodzenia NMP. Pieniądze ze sprzedaży palemek przeznaczamy na zakup zamówionych kwiatów do Bożego Grobu.
4. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną przed świętami w środę, 27 marca.
5. W okresie Wielkiego Postu zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, za udział w których możemy uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 17.15.
6. W okresie Wielkiego Postu po raz kolejny organizujemy pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii. Ofiary na ten cel możemy składać do skarbonki, która znajduje się przy wyjściu z kościoła.
7. Trwa czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
8. W każdą niedzielę na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.
9. W odpowiedzi na zaproszenie Abp Stanisława Gądeckiego do włączenia się w ogólnopolską Nowennę w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zostaliśmy wszyscy zachęceni do odmówienia wraz z całym Kościołem w Polsce powyższej Nowenny we wspólnotach parafialnych, w kościołach i kaplicach, w terminie od 16 do 24 marca. W naszej parafii Nowenna odmawiana będzie po każdej Mszy św. Patronami Nowenny są: św. Andrzej Bobola i bł. Jerzy Popiełuszko. Każdego dnia będzie miała miejsce transmisja internetowa z niektórych diecezji w Polsce, ze wspólnego odmawiania Nowenny w tzw. kościołach stacyjnych. Naszej Diecezji przypadł dzień 19 marca – Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Intencją modlitwy tego dnia jest: O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin. A kościołem stacyjnym: Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu (OO. Franciszkanie), skąd transmitowana będzie modlitwa nowennowa w Uroczystość
10 Wszystkim Parafianom i Gościom składam najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela Wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem.