• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej - 24 marca 2024

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej - 24 marca 2024

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

 

1. Dzisiaj przed każdą Mszą św. można nabyć palmy, przygotowane przez panie ze wspólnoty Żywego Różańca im. Narodzenia NMP. Pieniądze ze sprzedaży palemek przeznaczamy na zakup zamówionych kwiatów do Grobu Pańskiego.

2.

W tę niedzielę przypada Narodowy Dzień Życia. Jutro, 25 marca, zapraszam na Mszę św. o godz. 9.00 osoby, które już podjęły oraz te osoby, które pragną podjąć apostolat Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 8 kwietnia, będziemy obchodzić Dzień Świętości Życia. Na Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się uroczyste podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na obecny rok 2024.
3. Przed nami najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Zachęcam do modlitwy i wyciszenia się na ten święty czas, a zwłaszcza podczas Triduum Paschalnego.
4. W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Mszą Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną o godz. 18.00, rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne. Po Mszy św. będzie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Czuwania i możliwość Adoracji do godz. 22.00
5. Wielki Piątek to dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Jej szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Po zakończeniu Liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.
6. Wielka Sobota jest dniem ciszy i modlitwy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Trwamy na czuwaniu przy Grobie Pańskim. Po zachodzie słońca, o godz. 20.00, rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego - Liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię zakończymy uroczystą procesją rezurekcyjną. Proszę o przyniesienie świec.
7. Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 11.30, 13.30 i 15.30.
8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. będą odprawione o godz.: 9.00, 11.00 i 18.00. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w niedzielę.
9. Zapraszam do udziału w ostatnich Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 17.15.
10. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną przed świętami w środę, 27 marca.
11. Trwa czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
12. W tę niedzielę, 24 marca, na Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie formacyjne dla młodzieży szkół średnich w ramach przygotowania do Bierzmowania.
13. Na czas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego wszystkim parafianom życzę obfitych łask Bożych, opieki Matki Najświętszej i wstawiennictwa naszego Patrona.