33 Niedziela Zwykła – 19 listopada 2023 r.

XXXIII Niedziela Zwykła – 19 listopada 2023 r.

Wszystko mamy od Boga. On ubogacił nas swymi darami, swą łaską, miłością, zbawieniem. Przez swe życie, wiarę i dobrą wolę mamy pomnażać dobra otrzymane od Boga. Udział w Eucharystii jest także pomnażaniem Bożych talentów, aby pełniej zajaśniała w nas prawda, że wszystko mamy od Boga, że On uczynił nas synami światłości, że On uczyni nas włodarzami nieba i uczestnikami swojej radości.

1. W tę niedzielę, 19 listopada, obchodzony jest VII Światowy Dzień Ubogich. Dzień ten został ustanowiony w listopadzie 2016 roku przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Pierwszy Światowy Dzień Ubogich odbył się 19 listopada 2017 roku, a jego hasłem był cytat z listu św. Jana: "Nie miłujmy słowem, ale czynem". Hasło obchodzonego w tym roku Światowego Dnia Ubogich brzmi: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. Zaczerpnięte jest z Księgi Tobiasza i nawiązuje do testamentu, jaki niewidomy ojciec zostawia swemu wyruszającemu w drogę synowi. Prosi nie tylko, by pamiętał o Bogu, ale zachęca do czynienia dobra, sprawiedliwego życia i hojności w dawaniu jałmużny oraz do przyprowadzenia do domu na obiad biednych braci. Nawiązując do tego Papież pisze: „Jakże byłoby znamienne, gdyby w Dniu Ubogich ta troska Tobiasza była również naszą troską! Gdybyśmy zaprosili na wspólny niedzielny obiad, po dzieleniu stołu eucharystycznego”.
  2. Listopad to błogosławiony czas modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Święty Jan Paweł II nauczał, że „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia by dostąpić radości nieba”. Wypominki roczne odmawiane są od 5 listopada w każdą niedzielę o godz. 8.45.
  3. W ubiegłym miesiącu zamontowano balustradę w tylnej części chóru oraz częściowo na schodach zabiegowych na chór z lewej i prawej strony. Bóg zapłać za ofiary składane na realizację płatności za balustradę w ramach kolekty budowlanej, ofiary składane w zakrystii kościoła, biurze parafialnym oraz na konto parafialne. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie za ofiarodawców.
  4. W każdą niedzielę dzieci klas trzecich zapraszam na mszę św. o godz. 11.00. W naszej parafii uroczystość I Komunii św. będziemy przeżywać w sobotę, 18 maja 2024 r., o godz. 11.00.
  5. W każdą niedzielę młodzież klas ósmych i starszą zapraszam na mszę św. o godz. 18.00. Po mszy św. spotkanie formacyjne w przygotowaniu do sakramentu Bierzmowania.
  6. Za tydzień uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie.
  7. „Nie bójcie się dzielić ze wszystkimi nadzieją i radością Chrystusa Zmartwychwstałego! Strzeżcie iskry, która została w was zapalona, ale jednocześnie nieście ją naprzód. Nie możemy zatrzymać chrześcijańskiej nadziei dla siebie, ponieważ ona jest przeznaczona dla wszystkich” – napisał do młodych Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na XXXVIII Światowy Dzień Młodzieży, który 26 listopada br., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata,obchodzony będzie w diecezjach. Jako przykład świadków nadziei Ojciec Święty stawia całemu Kościołowi Polaków: św. Maksymiliana Kolbego i błogosławioną rodzinę Ulmów. Tematem najbliższego diecezjalnego spotkania młodzieży na całym świecie są słowa z Listu św. Pawła do Rzymian „Weselcie się nadzieją" (Rz 12, 12).
  8. W tym tygodniu patronują nam: poniedziałek – św. Rafał Kalinowski, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Bogiem; wtorek – w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat; środa – św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych; piątek– św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862.

Bóg powołał do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej śp. Urszulę Turostowską, l. 90, zam. przy ul. Dalekiej. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Urszuli będą sprawowane Msze św.: 23.11. godz. 18.00 (int. Róży Różańcowej Narodzenia NMP); 14.12. godz. 18.00; 26.12. godz. 18.00; 14.01. godz. 18.00; 04.02. godz. 11.00; 14.02. godz. 9.00; 25.02. godz. 18.00; 14.03. godz. 18.00; 14.04. godz. 18.00.