• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Akcja Katolicka

AKAkcja Katolicka uwzględnia rozwój całej osobowości chrześcijanina poprzez: modlitwę indywidualną i wspólnotową, lekturę Pisma św., Eucharystię, poznawanie i szerzenie społecznej nauki Kościoła i odczytywanie znaków czasu.

Historia ruchu w diecezji: 14 września 1996 r. Biskup Toruński Andrzej Suski erygował publiczne stowarzyszenie wiernych pod nazwą Akcja Katolicka Diecezji Toruńskiej.

Pierwszym asystentem kościelnym został ks. Marek Borzyszkowski, którego następcą był ks. Wiesław Łużyński, wykładowca WSD w Toruniu.

Pierwszym prezesem Zarządu, mianowanym przez ks. bp. ordynariusza, został dr Jan Kostrzak, historyk z Torunia. Następnie pracami Zarządu kierowali: Tadeusz Solecki, Piotr Frank, Wiesław Smereczyński, Wacław Jankowski, a obecnie Lidia Gliwa.

Patronem Akacji Katolickiej jest św. Wojciech.

 

 

Akcja Katolicka w parafii:

Prezes: Małgorzata Musiałowska

Opiekun: ks. kan. Ryszard Domin

Spotkania: 3. wtorek m-ca godz. 18.30 (bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.00)